Wystrój salonu decyduje o ogólnym wyrazie wnętrza. Za pomocą dekoracji możemy całkowicie odmienić aranżowaną przestrzeń, ocieplić jej ogólny wyraz i nadać ostateczny szlif projektowi pomieszczenia. Ogromną rolę w wystroju salonu odgrywają tkaniny dekoracyjne. Jak je dobierać do wnętrza? Jakie materiały są w modzie? Jakie są aktualne trendy?
Prezentujemy mini przewodnik po roli tkanin we wnętrzu.

Ostatnimi czasy coraz częściej doceniamy ogromną rolę tkanin dekoracyjnych w wystroju salonu i decydujemy się na dekoracyjne połączenia poduszek oraz zasłon dzięki czemu otrzymujemy efekt ocieplenia wnętrza.

Odpowiednio dobrana tkanina pomoże nam przeprowadzić szybką metamorfozę wnętrza za niewielkie pieniądze. Nie zapominajmy jednak, że tkaniny dekoracyjne występują nie tylko w aranżacji salonu, ale coraz częściej goszczą w wystroju kuchni czy pokoju kąpielowego, jako efektowne siedziska czy akcesoria takie jak fartuszki, ściereczki oraz rękawice. Obszerna oferta tkanin gwarantuje nam, że każdy znajdzie coś, co idealnie wpisuje się w stylistykę jego wnętrza. Jedwabne tafle, delikatne aksamity, klasyczne żakardy czy naturalny len – jak zatem z takiego wachlarzu możliwości wybrać najlepsze rozwiązanie?

Jak dobrać tkaninę do wystroju salonu?

Aranżację stylowego pokoju dziennego, w którym dominują antyczne meble, warto dopełnić efektownymi zasłonami i klasycznymi firanami. W przypadku wnętrz rustykalnych utrzymanym w sielskim, swojskim klimacie, idealnie odnajdą się tradycyjne rzymskie rolety. Pamiętajmy jednak, że o efektowności tkaniny we wnętrzu decyduje nie tylko jej wzornictwo, ale przede wszystkim sama tkanina. Naturalny urok klasycznych wnętrz podkreśli aksamit oraz welur. Coraz popularniejsze wnętrza w stylu skandynawskim kochają bawełnę oraz naturalny len.
W kwestii kolorystyki na salonach królują nieśmiertelne biele, modne szarości i zielenie oraz granaty. Decydując się na wystroj salonu tkaninami, pamiętajmy o jednym. Prym we wnętrzu wiodą delikatne i szlachetne tkaniny, które subtelnie ozdobimy chwostami czy taśmą, a nie pstrokate i zdobne wzory.

Dekoracja okna to podstawa.

Zasłony i rolety to absolutny obowiązek w wystroju salonu utrzymanego w stylistyce klasycznej. Czy ktoś może wyobrazić sobie wystrój pokoju dziennego w stylu angielskim czy prowansalskim, który pozbawiony będzie dekoracji okiennych, budujących tak naprawdę wyjątkowy klimat we wnętrzu? Co najważniejsze! Tkaniny w wystroju pokoju dziennego pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale pozwalają swobodnie regulować natężenie światła we wnętrzu, a przede wszystkim budują ciepły i niepowtarzalny charakter przestrzeni.

Tapicerowanie ścian

Odpowiednio dobrana tkanina jest najlepszą dekoracją. Źle dobrana może spowodować, że nawet najbardziej stylowy wnętrze zagubi gdzieś swój blask. Co można zauważyć w aktualnych trendach tapicerskich? Wzorzyste, barokowe tkaniny powoli odchodzą do lamusa i ustępują miejsca gładkim materiałom, które zdobi jedynie subtelny geometryczny wzór czy lekki motyw florystyczny. Wybierając tkaniny obiciowe naszych ścian, warto dopasować je do ogólnej stylistyki przestrzeni. Nie zwracajmy uwagi tylko na walory dekoracyjne wybranego materiału, ale także na jego ścieralność, supełkowanie czy odporność na zaciąganie. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj splot tkaniny. Pamiętajmy, że im gęstszy, tym bardziej wytrzymały.