Dekoracja okna to jeden z głównym elementów wystroju wnętrza. Powinna być ona dopasowana do ogólnego charakteru i stylu pomieszczenia, a ponadto być funkcjonalna i użyteczna.

Pięknie upięte firany i zasłony wyglądają niemalże jak dzieło sztuki. Są idealne do klasycznych wnętrz, wielkomiejskim stylu. Dzięki dekoracyjnym podwiązkom czy klamrom możemy stworzyć samodzielnie niebanalne upięcia, bez konieczności korzystania z firm usługowych, które specjalizują się w dekoracjach okiennych.

Elementem, który powinien idealnie pasować do zaplanowanej przez nas kompozycji, jest karnisz. Dostępne są różne rodzaje karniszy: dekoracyjne i proste, metalowe czy drewniane, kolorowe lub jednobarwne. Karnisz jednak należy najpierw prawidłowo zamontować, by utrzymał firany i zasłony, często długie i ciężkie.

Do montażu karniszy potrzebne nam będą:

 • Poziomica
 • Wkrętak
 • Kołki i wkręty
 • Wiertarka
 • Ołówek
 • Linijka

Poniżej najpopularniejsze rodzaje dostępnych karniszy:

 • Drążki – Często stosowane i łatwe w montażu. Wykonane są z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Drążki przeważnie mają średnice od 12 do 35 mm i różne długości.
 • Szyny – Na szynach zasłony mocuje się na specjalnych rolkach za pomocą tzw. żabek lub agrafek. Szyny mają różne wymiary i kształty. W przypadku okien umiejscowionych blisko sufitu należy montować płaską odmianę szyn z PVC.
 • Listwy maskujące – Jest to połączenie szyny z PVC osłoniętej ozdobną listwą z drewna lub z PCV. Szyna może być jedno lub więcej torowa co umożliwia estetyczne rozmieszczenie firany, zasłon i kotar.
  Pręty do zazdrostek (karnisze okienne) – pręty mocowane bezpośrednio do ramy okiennej, na którą nawleka się krótką firankę nazywaną zazdrostką. Wykonane są drewna, metalu lub tworzywa sztucznego, są płaskie lub o przekroju okrągłym. Niektóre modele maja regulację długości. Pręty do zazdrostek można łatwo zamontować na haczykach samoprzylepnych.

Jak zamontować karnisz do ściany?

Przy pomocy poziomicy sprawdzamy pion okna i rysujemy ołówkiem linię poziomą w miejscu zawieszenia karnisza, w odpowiedniej odległości od górnej krawędzi okna. Odległość ta wynosi min. 5 cm i powinna być na tyle duża, żeby bez przeszkód otwierać okno.

Wyznaczamy miejsce montażu wsporników na wyrysowanej wcześniej linii, dodając po 15-20 cm z każdej strony okna. Zachowanie takiej odległości umożliwi swobodne rozsuwanie firan podczas otwierania okna.

Przy montażu wsporników powinniśmy zwrócić uwagę na ich długość tak, aby powierzona zasłona opadała swobodnie i nie zahaczała o grzejnik, parapet czy klamkę okna.
Jeżeli okno ma szerokość powyżej 2,2 m, należy zamontować dodatkowy wspornik w środku jego długości. Po zamontowaniu wsporników zakładamy karnisz i wyrównujemy jego położenie w stosunku do okna (drążek powinien być ustawiony poziomo).
W zależności od rodzaju wsporników (otwarte lub zamknięte) karnisz zakładamy na stałe przed lub po przykręceniu drugiego uchwyty, a zawieszając jedno kółko między końcówką drążka a wspornikiem uzyskamy efekt dekoracyjny, w postaci nie zsuwających się zasłon do środka.

Jak zamontować karnisz między ścianami?

Ogólne zasady montażu są takie same, jak w przypadku montowania karniszy do ściany. Ustalamy miejsce montażu wsporników na przeciwległych ścianach, zachowując odpowiednią odległość między firanką a oknem (powinniśmy uwzględnić przede wszystkim szerokość parapetu).

Montujemy drążek w taki sam sposób, jak poprzednio. Zwróćmy uwagę, aby rozmiary kołków rozporowych i śrub wystarczyły do utrzymania ciężaru firanki.

Jak zamontować karnisz do sufitu?

Tu również ogólne zasady są takie same, jak te opisane wyżej. Wyznaczamy na suficie miejsce montażu drążka do sufitu, zachowując odpowiednią odległość między firanką a oknem.
Wyznaczamy miejsce montażu wsporników na wyrysowanej wcześniej linii, dodając po 20 cm do każdego rogu okna. Montujemy drążek.
Ten sam sposób stosujemy w przypadku montażu szyn sufitowych, dostosowując odpowiednio odległości do rodzaju używanych elementów szyny.

Jesteśmy pewni że te informacje będą przydatne dla Ciebie.
Wierzymy że zamontujesz swój karnisz z wielką łatwością.
Każda praca wykonana samodzielnie daje wiele satysfakcji.

Do dzieła! Trzymamy za Ciebie kciuki 🙂