Każde pomieszczenie w naszym mieszkaniu, pełni jakąś funkcję. Salon jest miejscem spędzania czasu z bliskimi, gabinet został stworzony do pracy, a sypialnia powstała do odpoczynku i snu. To właśnie na niej się skupimy. Gusta bywają różne i jest to oczywiste. Bowiem jedni kochają szykowność — co za tym idzie — sypialnię w stylu glamour, zaś inni postawią na wystrój wiejski. Jeszcze inni zupełne nie będą stosować się do żadnych reguł związanych z aranżacją. Wszystko zrobią na własną rękę.

Wiemy, jednak, że jest wiele miłośników konkretnych stylizacji wnętrz. Co więcej, potrzebują oni wiele inspiracji, z których mogą czerpać, podczas urządzania wymarzonych czterech ścian. Jeśli pociąga Cię staroświeckość w połączeniu z nowoczesnością, to doskonale się składa! W tym artykule zajmiemy się właśnie tym duetem. Dzięki nam dowiesz się, jak urządzić sypialnię w stylu vintage, która każdego zwali z nóg. Doradzimy, jakie meble i dodatki najlepiej sprawdzą się w tym pomieszczeniu, oraz jak spójnie wszystko połączyć.

Meble do sypialni vintage

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest styl vintage. Jest to zderzenie wręcz antycznych mebli i dekoracji z nowoczesnym wystrojem. Podkreślamy starość przedmiotów, lecz stawiając je o obok tych nowszych, dajemy im drugie życie. Czym, więc kierować się podczas dobierania mebli i jak urządzić sypialnię w stylu vintage? Z pewnością dobrym wyjściem będzie wybranie się na targi vintage. Poza dodatkami warto wtedy wypatrzeć mebel, który będzie najbardziej ukazywał charakterystyczny wystrój. Przykładowo może to być komoda lub szafa, po których widać już mocne oznaki zużycia. Świetnie, gdyby znajdowały się one w jakimś mocnym kolorze, który odcinałby się na tle bazowych kolorów pomieszczenia.

Jeśli chodzi o łóżko, czy szafki to nocne to zupełnie nie muszą do siebie pasować. Jest to kolejna cecha stylu vintage — połączenie różnych, pierwotnie niepasujących do siebie elementów. Mogą być w różnych stanach i kolorach, ale ważne, by znajdowały się na bazowych elementach wystroju, jak jednolite ściany, czy podłoga. Jeśli jednak wszystko w Twojej sypialni jest jednolite, to obok łóżka umieść fotel muszelkę w mocnym i kontrastującym kolorze.

Jak urządzić sypialnię vintage? – kolory ścian i tkanin

Poza pomieszaniem z poplątanym, w sypialni vintage, trzymamy się pewnych zasad kolorystycznych. Są one rozróżniane i rozdzielane, w zależności od atmosfery, jaką chcesz umieścić w pomieszczeniu. Mogą być to zwyczajne beże, lub złoty w połączeniu z czerwienią, albo zielenią. Co więcej, wśród propozycji znajdziesz również czarno-biały, pastele, czy musztardową żółć. Jeśli Twoje meble są bardziej stonowane, to postaw na mocne kolory ścian i dodatków. Natomiast, w przypadku, gdy to meble, wręcz krzyczą kolorami, zdecyduj się na delikatne barwy całej reszty. Jeśli chodzi o dobór materiałów, to zdecydowanie bierzemy pod uwagę aksamit, welur, czy też jedwab.

W dodatkach, takich jak firanki, kapy, prześcieradła i pościele, można nieco zaszaleć. Nadruki kwiatowe na tego typu elementach, to bardzo pożądana sprawa w takim wystroju. Wzory geometryczne to kolejny bohater aranżacji vintage, dlatego czym prędzej sięgnij po niego w swoim projekcie wnętrza.

Jak urządzić sypialnię w stylu vintage z dekoracjami?

Dekoracyjną funkcję w tym stylu nie pełnią wyłącznie figurki, rzeźby, czy też wazony. Jest to także oświetlenie. W Twojej sypialni vintage powinien znajdować się pokaźnych rozmiarów żyrandol, którego poprzez ciężkie, brudno-złote wykończenie, nie da się nie zauważyć. W tych samych barwach mogą znaleźć się także lustra i inne akcesoria. Wymogiem jest jednak to, żeby wszystkie dekoracje wyglądały na nadgryzione czasem.